Odpowiednia konserwacja i czyszczenie sprzętu ogrodowego to niezbędne działania jeśli chcemy, aby służyły nam przez długie lata. Nadszedł czas, żeby zastanowić się co najlepiej czyści ostrza kosiarki. Kosiarki do trawy to jedne z najważniejszych sprzętów w ogrodzie i musimy dbać, żeby wyglądały świeżo. Utrzymanie ostrzy kosiarki w czystości i dbanie o to, żeby były wystarczająco ostre, jest niezbędne przy cięciu trawy. Dzięki temu też nie są przenoszone choroby roślin nawet jeśli trawa koszona jest w nieodpowiedni sposób. Musisz tylko pamiętać, żeby czyścić ostrza kosiarki. 

Zawsze od razu po zakończeniu koszenia, wyczyść ostrza- w innym wypadku trawa przyczepi się do ostrzy i wyschnie tworząc twardą skorupę. Czyszczenie i konserwacja ostrzy kosiarki nie są trudne. Musisz tylko kierować się wymienionymi niżej krokami. To na prawdę proste. Zwłaszcza jeśli to WD-40 czyści ostrza kosiarki.

Krok 1

Na początek upewnij się, że praca z bardzo ostrymi ostrzami kosiarki nie zagraża Twojemu bezpieczeństwu. Pamiętaj, żeby założyć bardzo mocne rękawice, które uchronią się przed poważnymi obrażeniami. 

Krok 2

Opróżnij pojemnik na paliwo. Obróć kosiarkę do góry nogami, aby uzyskać dostęp do ostrz, które będziesz czyścił. Ponieważ w takiej pozycji paliwo by wypłynęło i zanieczyściło Twój ogród, dlatego musisz już wcześniej się go pozbyć. Możesz użyć specjalnej pompki do manualnego odciągnięcia paliwa albo po prostu do końca je wykorzystać. 

Krok 3

Kosiarka będzie czyszczona wodą, dlatego musisz upewnić się, że jest ona odłączona od prądu.  Żeby ograniczyć ryzyko przypadkowego włączenia się kosiarki podczas czyszczenia ostrzy, sprawdź dwa razy czy kabel nie jest włączony do gniazdka. 

Krok 4

Opłukaj ostrza przy pomocy węża do wody. W ten sposób usuniesz cały brud i trawę przyklejoną do ostrzy. Najlepiej skorzystać w tym przypadku z dość mocnego ciśnienia wody. Połóż kosiarkę na boku i spłukuj, aż pozbędziesz się całej zaschniętej trawy. 

Krok 5

Użyj szczotki żeby doczyścić ostrza. Najlepsza będziesz szczotka druciana- będzie w stanie usunąć ten brud, który nie został usunięty podczas opłukiwania wodą. 

Krok 6

Po zakończeniu czyszczenia, ostrza powinny być wyjęte z kosiarki. Będziesz do tego potrzebować trochę specjalistycznych narzędzi (ale na pewno masz je w swojej skrzynce z narzędziami) i siły mięśni. 

Krok 7

Dokładnie wyczyść ostrza z obu stron. Jeśli ostrza są wyciągnięte możesz z łatwością je naostrzyć. Potrzebna Ci tylko specjalna ostrzałka. Uważaj podczas ostrzenia, żeby się nie zranić. Ostrza mogą być na prawdę ostre. 

Krok 8

Po wyczyszczeniu kosiarki trzeba jeszcze ją zakonserwować. WD-40 czyści ostrza kosiarki i dodatkowo je chroni. To środek idealny, jak nazwa wskazuje preparat wielofunkcyjny. Pokrycie ostrzy kosiarki WD-40 ogranicza przyklejanie się trawy podczas koszenia i chroni przed korozją. Dzięki temu kosiarka będzie działać bez zarzutu przez długi czaas. 

Krok 9

Ostrza są już czyste i zakonserwowane. Teraz trzeba je ponownie zamontować. Włóż je na miejsce i upewnij się, że mocno się trzymają. Obróć kosiarkę do normalnej pozycji, uzupełnij paliwo i podłącz elektrykę. Kosiarka jest już gotowa do pracy. 

Wbrew pozorom czyszczenie kosiarki nie trwa tak długo. Jeśli robisz to dobrze i regularnie- możesz wydłużyć żywotność kosiarki i poprawić jej skuteczność. WD-40 to najlepszy środek, który czyści ostrza kosiarki. Pokrycie ostrzy tym preparatem chroni je przed korozją i zbieraniem się brudu. 

Zainteresował Cię ten artykuł? Sprawdź też jak dbać o metalowe bramy ogrodowe.