Markizy, żaluzje i rolety zewnętrzne, wszelkiego rodzaju osłony przeciwsłoneczne montowane po zewnętrznej stronie okien oraz na tarasach nieustannie narażone są na wpływ czynników zewnętrznych. Brak regularnej pielęgnacji i konserwacji przyczynia się do problemów z ich prawidłową pracą. Dotyczy to zarówno tkaniny, jak też metalowych elementów i prowadnic.

Woda i szmatka – czy to wystarczy?

Są bardzo praktyczne, stanowią alternatywę dla tradycyjnych żaluzji i rolet wewnętrznych. Skutecznie chronią przed słońcem i upałem, a także wzrokiem sąsiadów i przechodniów. Ich wadą jest osadzający się na nich kurz i wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia, których w środowisku zewnętrznym jest znacznie więcej niż w zamkniętych pomieszczeniach.

Czyszczenie rolet zewnętrznych nie jest czynnością skomplikowaną, a potrafi skutecznie wydłużyć ich żywotność i zachować estetyczny wygląd. Do pielęgnacji rolet zewnętrznych potrzebować będziesz wody, szmatki i delikatnego środka czyszczącego. Opłucz rolety wodą, usuwając w ten sposób kurz i pył. Dzięki temu w kolejnych etapach mycia nie porysujesz ich powierzchni. Jeżeli wykorzystujesz do tego myjkę ciśnieniową, zadbaj o to, by strumień wody był możliwie jak najmniejszy, w przeciwnym razie możesz uszkodzić lamele. Wstępne czyszczenie masz już za sobą. Teraz umyj rolety miękką szmatką z dodatkiem delikatnego środka czyszczącego. Agresywne środki żrącego niekorzystnie wpływają na kolor, który się odbarwia i w efekcie nieestetycznie się prezentuje. Następnie spłucz ponownie rolety wodą.

A co z elementami ruchomymi?

O nich również, a może nawet przede wszystkim, nie możesz zapomnieć. Roleta porusza się po prowadnicach metalowych. Wraz z upływem czasu ruch ten może nie być już tak płynny jak na początku. Kontroluj systematycznie stan techniczny rolet i regularnie smaruj przeguby i prowadnice boczne, co pozwoli Ci uniknąć trwałych uszkodzeń. Wykorzystaj w tym celu uniwersalny środek WD-40, który zapewnia smarowanie wszystkich elementów ruchomych. Dodatkowo tworzy na ich powierzchni ochronną warstwę, zabezpieczającą metal przed korozją. Czyści i konserwuje, a dodatkowo jest wygodny w użyciu i pozwala dotrzeć do trudno dostępnych miejsc.

Kilka prostych zasad

Rolety zewnętrzne należy czyścić tylko wtedy, kiedy masz pewność, że temperatura powietrza nie jest niższa niż 0 stopni Celsjusza. Mróz spowoduje, że woda w szczelinach zacznie zamarzać, co skutkuje perforacją pancerza rolety.

Po czyszczeniu wodą, jak też opadach deszczu i śniegu nigdy nie zwijaj rolety, pozostaw ją do całkowitego wyschnięcia. Pośpiech nie jest w tym przypadku Twoim sprzymierzeńcem. Zwijając mokre rolety, narażasz je na pojawienie się pleśni i butwienie. Wykonane z tkaniny żaluzje fasadowe powinieneś czyścić na sucho, usuwając w ten sposób kurz, pył i wszelkie zabrudzenia. Jeżeli zanieczyszczenia są wyjątkowo trudne do usunięcia, zastosuj specjalistyczny środek do tego przeznaczony. Unikniesz w ten sposób przebarwień i blaknięcia koloru.

Co więcej,  nie zapominaj o konserwacji gumowych uszczelek szczotkowych. Posłuży Ci do tego silikon w sprayu. Przed nadejściem zimy szczególną uwagę zwróć na dolną uszczelkę pancerza. Zmniejszysz w ten sposób ryzyko przymarzania rolety do parapetu lub podłoża.

A w jakim stanie są Twoje rolety zewnętrzne? Czy nie jest to odpowiedni moment, aby zadbać o ich wygląd i prawidłową pracę? Kilka prostych czynności i niewiele wolnego czasu pomoże Ci przywrócić im należyty stan. Pamiętaj o ich regularnej konserwacji i pielęgnacji, a unikniesz przedwczesnych kosztownych inwestycji.

Zainteresował Cię ten artykuł? Na blogu znajdziesz jeszcze więcej porad np. o usuwaniu plam z rdzy ze zlewozmywaka.