Branża meblarska nieustannie się rozwija. Zmieniają się trendy, co sprawia, że wnętrza naszych mieszkań wyglądają nowocześnie. Wraz z nimi zmieniają się też materiały wykorzystywane do produkcji mebli oraz rozwiązania technologiczne w nich zastosowane. Wszystko to jest tworzone z myślą o komforcie użytkownika. Chyba nikt z nas nie lubi, gdy zaczyna zawodzić element, który latami przyzwyczajał nas do perfekcyjnego działania. Jednym z takich elementów są prowadnice szuflad w domu. To wprawdzie mało widoczna rzecz, ale jakże funkcjonalna, a do tego obecna niemal w każdym domu i biurze.

Trzy popularne typy prowadnic szuflad

Prowadnice szuflad, to jeden z najbardziej skomplikowanych elementów mebli. Na przestrzeni lat specjaliści z tego zakresu udoskonalali je, aby pracowały płynnie i cicho. Obecnie spotyka się trzy najpopularniejsze typy prowadnic. Pierwszym z nich są prowadnice rolkowe, które z uwagi na niską cenę najczęściej spotykamy w meblach. Do tego są bardzo proste w montażu. To niewątpliwie dobre rozwiązanie dla mało wymagających osób.

Drugim bardziej zaawansowanym typem prowadnic są prowadnice kulkowe. Charakteryzują się bardziej złożoną konstrukcją, ale też większymi możliwościami. Zazwyczaj stosuje się je w dużych szufladach, w których można przechowywać ciężkie przedmioty. Prowadnice szuflad tego typu są częściowo zabudowane i posiadają wiele trudno dostępnych zakamarków. Posiadają jednak wiele funkcji dodatkowych. Do najważniejszych należy zaliczyć pełne i częściowe wysuwanie, system sprawiający, że szuflada samodzielnie się domyka oraz cichą pracę. W meblach z górnej półki stosuje się tak zwane prowadnice dolnego montażu. Jak sama nazwa wskazuje, znajdują się pod szufladą, przez co są niemal niewidoczne. To zwiększa walory wizualne mebla. Ponadto mają praktycznie te same funkcjonalności, co prowadnice kulkowe. To stawia je na pierwszy miejscu pod względem zaawansowania. Niestety ich konstrukcja również nie należy do najprostszych.

Prowadnice szuflad w domu – rodzaje i czyszczenie

Co zrobić, gdy prowadnice szuflad w domu skrzypią?

Można zauważyć, że prowadnice szuflad, to jeden z tych elementów mebli, który pracuje najczęściej. Szufladę wysuwamy nawet kilkanaście razy dziennie. Niezależnie od rodzaju każde są narażone na zabrudzenia, kurz i pył, który gromadzi się latami i zalega w ich konstrukcji. Po pewnym czasie prowadnice mogą się wysłużyć i zacząć skrzypieć. Najczęściej spotykamy to w przypadku prowadnic rolkowych, które składają się z dwóch pomalowanych farbą i połączonych ze sobą elementów. Po nich porusza się plastikowe kółko odpowiedzialne za przemieszczanie się szuflady po szynach prowadnicy. Z biegiem lat kółko może zetrzeć bądź skruszyć lakier, a to sprawi, że wysuwając i wsuwając szufladę, mechanizm będzie skrzypiał.

W takim przypadku należy prowadnicę nasmarować. Odpowiednie właściwości smarne posiada preparat wielofunkcyjny WD-40. Dodatkowym atutem preparatu jest aplikator z dołączoną słomką, dzięki której możemy go precyzyjnie zaaplikować i rozprowadzić po prowadnicy. To powinno na długi czas zażegnać problem skrzypienia, a dzięki temu prowadnice szuflad będą znowu poprawnie pracować.

Co zrobić, gdy prowadnice się przycinają?

Konstrukcja prowadnic kulkowych i dolnego montażu jest bardziej skomplikowana w porównaniu do prowadnic rolkowych. Przede wszystkim należy zauważyć, że oba typy tych prowadnic są starannie zabudowane i posiadają wiele drobnych zakamarków. Przez małe otwory do wnętrza mechanizmu może dostawać się kurz, pył oraz drobne paprochy. Kiedy zabrudzenia osiądą na szynie prowadnicy i do niej przylgną, to mechanizm może zacząć się przycinać, co będzie negatywnie rzutowało na płynność pracy. W takiej sytuacji najlepiej jest dokonać demontażu prowadnic, a następnie ich dokładne spryskanie preparatem WD-40 i przetarcie ściereczką z mikrofibry. WD-40 skutecznie usuwa tego typu zabrudzenia, a przy okazji nasmaruje prowadnice.

Kiedy wyczyścimy prowadnice, należy przejść do ich ponownego zamontowania w szufladzie. Efekt będzie widoczny natychmiast. Jednak na wszelki wypadek można jeszcze prysnąć preparatem WD-40 w zakamarki złożonych i zamontowanych prowadnic. To będzie stanowiło dodatkowe zabezpieczenie, dzięki któremu problem z przycinaniem się zostanie zażegnany na długi czas. Analogicznie WD-40 usuwa także rdzę. To oznacza, że jeśli szafka z szufladami stoi przez cały rok w blaszanym garażu i przez zimę na prowadnicach pojawi się rdza, to podczas ich czyszczenia preparat również ją usunie.

Kilka problemów, jedno rozwiązanie

Obecnie stosowane prowadnice szuflad z pewnością dostarczają większego komfortu użytkowania. Jednak to jedna z tych rzeczy, o której zazwyczaj nie pamiętamy aż do momentu, w którym sama o sobie przypomni. Niestety wtedy może być już za późno na doraźne spryskanie ich WD-40 i konieczny jest demontaż z gruntownym czyszczeniem przy pomocy preparatu. Dlatego warto dbać regularnie o prowadnice szuflad i od czasu do czasu zaaplikować do ich zakamarków preparat wielofunkcyjny. Dzięki temu nie będą o sobie przypominać, a Ty będziesz mógł cieszyć się ich niezawodnym działaniem przez długie lata.

Prowadnice szuflad w domu już nie stanowią dla Ciebie problemu. Być może teraz czas na rozprawienie się ze skrzypiącymi drzwiami. Sprawdź przygotowany przez nas artykuł. Wystarczy, że klikniesz tutaj.