Zima w pełni, urlop zaplanowany, nocleg zarezerwowany, nowa kurtka narciarska kupiona, nawet zainwestowałeś w nowe gogle, aby prezentować się lepiej na stoku. A w jakim stanie są Twoje narty? Przechowujesz je w garażu w specjalnym pokrowcu, a po ostatnim sezonie „chyba” odpowiednio je wyczyściłeś i zakonserwowałeś. Przygotowanie nart to bardzo istotny temat ,aby uniknąć niespodzianek przed samym wyjazdem. Zawsze powinieneś to robić miesiąc przed planowanym wyjazdem. Pozostał Ci tydzień? Lepiej późno niż wcale!

Stan Twoich nart zależy w znaczącym stopniu od tego, jak dobrze troszczyłeś się o nie latem. Jeżeli poświęciłeś im nieco więcej uwagi po ostatnim zimowym szaleństwie i zadbałeś o dobre warunki do ich przechowywania, to wystarczą tylko małe szlify na przygotowanie nart do kolejnego wyjazdu. Niestety w Twoim przypadku było inaczej? Jeszcze nic straconego! Oto kilka wskazówek, co powinieneś zrobić, aby Twój zimowy sprzęt nadawał się do użytku?

Wiązania dla bezpieczeństwa

To newralgiczny element nart, o którym nierzadko zapominamy. Ma najmniejszy kontakt ze śniegiem i uważamy, że nic wiązaniom nie zagraża, ich stan jest i będzie dobry. W wiekowych nartach jednak to właśnie wiązania często ulegają uszkodzeniom. Jeżeli mają już swoje lata, w trakcie upadku, a nawet spokojnej jazdy nie możesz mieć do nich pełnego zaufania. Sprawne wiązania to Twoje bezpieczeństwo, sprawdź zatem, czy nie należy ich wymienić na nowe. Pamiętaj tez o ich ustawieniu, być może Twój waga od ostatniego sezonu się znacznie zmieniła.

Ostre krawędzie

Przygotowanie nart to także sprawdzenie ich krawędzi. Jazda na nieprzygotowanych krawędziach, to jak jazda samochodem na nieprzygotowanych oponach, żaden kierowca odczuje, kiedy są nienapompowane. Krawędzie nart wykonane są z metalu, muszą być ostre, abyś mógł dobrze „łapać” krawędź i tym samym łatwiej i lepiej manewrować nartami. W przeciwnym razie możesz mieć trudności z panowaniem nad nimi oraz ich dobrym prowadzeniem. Będziesz też mieć problem z utrzymaniem ich we właściwej pozycji w trakcie jazdy po nierównościach. Przesuwając palcem pod krawędziach, sprawdź, czy są wystarczająco ostre i nie wyczuwasz na nich chropowatości i ubytków. Jeżeli niestety ich stan nie jest najlepszy, konieczne jest ich naostrzenie. Dostrzegasz też ogniska rdzy? Usuniesz je środkiem WD 40. Warto jest go użyć po i przed każdym sezonem, aby uniknąć ich pojawienia się, tak profilaktycznie.

Łatwy poślizg

Nawet u najbardziej doświadczonych narciarzy na ślizgu pojawiają się nierówności, głębokie zarysowania, a nawet ubytki. Jeździmy w bardzo różnych warunkach, często ekstremalnie trudnych, co najlepiej widać na naszym sprzęcie. Styl, warunki i intensywność naszej jazdy zdradzają ślizgi naszych nart. Sprawdź, czy nie wymagają polerowania. Potrzebny jest w tym celu  wosk i specjalne urządzenie, dzięki któremu przeprowadzisz woskowanie na ciepło. Nawet jeżeli nie dostrzegasz na ślizgach ubytków, to warto jest pojawić się przed sezonem w serwisie. Narty przez sezon wiosenno-letni zapewne „odparowały”, co dostrzeżesz po widocznych gołym okiem białym nalocie. To sygnał, że potrzebują dobrego smarowania.

Nawet jeżeli za kilka dni wyjeżdżasz na narty, nie jest jeszcze za późno, żeby sprawdzić, czy nie wymagają kilku zabiegów, aby jeździło Ci się na nich lepiej, szybciej i bezpieczniej. Narty nie lubią wilgoci, dobrze czują się w ciepłym pomieszczeniu, gdzie mają dostęp do świeżego powietrza. Przechowywane w garażu, czasami w pokrowcach, a niekiedy bez, niezakonserwowane przed wiosną, będą wymagały profesjonalnej ręki. Pamiętaj, że przygotowanie nart to coś o czym nie należy zapominać.

Kiedy sezon będzie się już kończył, może zaczniesz myśleć o wiosennej rozrywce czyli jeździe na rowerze. Jeśli tak, sięgnij wtedy do naszego artykułu dotyczącego przygotowania roweru. Kliknij tutaj. 

Na naszym blogu znajdziesz też więcej artykułów pokazujących zastosowania preparatu WD 40.