Samochód jest oczkiem w głowie wielu mężczyzn i coraz większej liczby kobiet. Przez wielu ludzi to coś więcej niż tylko środek transportu. Pasjonaci motoryzacji podobnie jak reszta użytkowników samochodów są tak samo narażeni na wystąpienie rdzy na karoserii. Skuteczne likwidowanie rdzy w samochodzie nie należy do łatwych zadań. Jednak istnieją środki i sposoby pozwalające pożegnać „rudą” na długi czas.

Rdza jest jak wirus

Wyróżnić można dwie najczęstsze przyczyny pojawienia się rdzy na samochodzie. Pierwsza to warunki atmosferyczne. Najbardziej niekorzystne pory roku dla aut to jesień i zima. Deszczowa aura, wilgoć, a także ujemne temperatury negatywnie oddziałują na lakier. Rdza może pojawić się nawet na karoserii samochodów, które są garażowane. Problem zazwyczaj zaczyna się od małej niezauważalnej kropki wielkości główki od szpilki. Rdza stopniowo rozprzestrzenia się po powierzchni. Infekuje ją jak wirus żywy organizm. Druga przyczyna to głębokie ryzy, które pojawiają się na lakierze przez moment nieuwagi kierowcy bądź osób znajdujących się blisko samochodu. Szczególnie na ich wystąpienie narażone są samochody poruszające się po miastach, parkujące na parkingach pod centrami handlowymi oraz przybywające we wszelkich innych miejscach, w których występuje duże natężenie ruchu i pieszych. Rysa na lakierze narusza jego strukturę, często wystarczy trochę wilgoci, aby zaczął korodować.

Likwidowanie rdzy w samochodzie – trudne zadanie

Zaleca się, aby po każdym umyciu samochodu zrobić dokładne jego oględziny. Przyjrzeć się każdemu elementowi. Im mniejszą kropkę rdzy zauważymy, tym mamy większe szanse na szybkie pozbycie się jej. W praktyce wielu kierowców przyznaje, że o pojawieniu się rdzy na karoserii dowiaduje się, dopiero gdy ta jest widoczna gołym okiem z odległości od 50 centymetrów do metra. Kiedy już zostanie zauważona, to jej całkowite zlikwidowanie okazuje się trudnym zadaniem. Istotne jest, aby w takim przypadku działać szybko i rozważnie. Likwidowanie rdzy w samochodzie można przeprowadzić na kilka sposobów. Które z nich są godne polecenia?

Usługi profesjonalne – dobre, lecz drogie

Likwidowanie rdzy w samochodzie to w pierwszej kolejności zadanie dla profesjonalnego warsztatu samochodowego. Wyspecjalizowany mechanik dysponuje odpowiednią wiedzą i środkami, które usuną rdzę, a przy tym nie uszkodzą powłoki lakieru. Warto poszukać w sieci takiego warsztatu, który słynie z tego typu usług i ma dobre opinie klientów. Co najmniej jeden powinien się znajdować w każdym większym mieście. Jeśli użytkownik samochodu zaatakowanego przez rdzę zdecyduje się na skorzystanie z takiej usługi, to musi się uzbroić w cierpliwość, ponieważ samochód będzie musiał na warsztatowym parkingu zaczekać na swoją kolej. To może potrwać nawet kilka dni. Wszystko jest zależne od obłożenia i ilości pracujących mechaników. Naturalnie w okresie jesienno-zimowym kolejki są dłuższe. Ponadto właściciel pojazdu musi się przygotować na wydatek, ponieważ usługa likwidacji rdzy z samochodu do tanich nie należy.

WD-40 – jeden produkt, podwójna skuteczność

Do skutecznego usunięcia rdzy w samochodzie może przydać się preparat wielofunkcyjny WD-40. Ten garażowy sposób jest zdecydowanie najtańszy i najszybszy, a przy tym nie występuje żadne ryzyko, uszkodzenia czy odbarwienia powierzchni, z którą ma kontakt. Wystarczy dokładnie spryskać zardzewiałe miejsce i odczekać kilka minut, aby oleista ciecz rozmiękczyła rdzę. Następnie suchą ściereczką ostrożnie pocieramy zardzewiałe miejsce, aż zostanie całkowicie wyczyszczone i po „rudej” nie będzie żadnego śladu. WD-40 konkuruje z profesjonalnymi kosmetykami samochodowymi. Wprawdzie te spisują się dobrze (jeśli są z górnej półki) to jednak po ich użyciu i tak zaleca się spryskać powierzchnie WD-40, a następnie wytrzeć do sucha. Obecny w większości garaży preparat wielofunkcyjny na każdej powierzchni, z którą ma styczność wytwarza warstwę ochronną, która wypiera wodę i chroni przed promieniowaniem UV. Decyzja czy likwidowanie rdzy w samochodzie ma przebiegać przy użyciu dwóch, czy jednego produktu pozostaje zawsze po stronie właściciela pojazdu.

Regularna pielęgnacja

Kiedy rdza z samochodu zostanie usunięta, to warto zacząć dbać o niego jeszcze bardziej niż dotychczas. Dobrze w regularnych odstępach czasu go pielęgnować. W tym przypadku puszka WD-40 staje się obowiązkowym wyposażeniem samochodu. Po każdym myciu auta dobrze spryskać wszystkie elementy samochodu najbardziej narażone na pojawienie się rdzy. Preparat zabezpieczy je przed wilgocią, co w pozytywny sposób przełoży się na ich trwałość i dobry stan wizualny. Auto zachowa estetyczny wygląd przed długi czas i nie będzie wymagało dużego wkładu finansowego. To będzie niewątpliwie dużą zaletą w chwili, w której kierowca postanowi je sprzedać. Będzie oddawał w ręce innego kierowcy pojazd z powłoką lakierniczą zachowaną w dobrym stanie. Dzięki temu może za niego uzyskać wyższą cenę, bo auto będzie wyglądało na młodsze niż jest w rzeczywistości.

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, sprawdź także ten o felgach aluminiowych. Wystarczy, że klikniesz tutaj.