Są stosunkowo drogie, ponadczasowy oraz ekskluzywny design jest od wielu lat w cenie. Skórzane meble to duży wydatek, dlatego decydując się na nie, trzeba mieć świadomość, że wymagają szczególnej pielęgnacji. Tylko odpowiednia konserwacja i czyszczenie pozwolą Ci cieszyć się ulubionym skórzanym fotelem lub sofą dłużej. Jak sobie poradzić z tymi pięknymi, ale wymagającymi meblami?

Mocne odświeżenie

Będą Ci potrzebne białka jaj. Należy je ubić na sztywną piankę, a następnie dokładnie wetrzeć przy użyciu miękkiej szmatki w skórzany mebel. Kiedy już skóra całkowicie wyschnie, stosujemy wosk lub pastę, a po upływie 2 godzin polerujemy. To stary sprawdzony sposób naszych pradziadków. Skórzane meble w ten sposób konserwowane przetrwały do dnia dzisiejszego.

Podobny efekt osiągniemy stosując preparat WD-40. Spryskujemy meble skórzane środkiem, dokładnie rozpylamy i przecieramy miękką szmatką. W ten sposób będą one nie tylko wyczyszczone, ale również odpowiednio chronione przed uszkodzeniami dzięki utworzonej warstwie zabezpieczającej.

Odbarwienia i zadrapania

Wiekowe meble skórzane charakteryzują się często śladami ich użytkowania, szczególnie jeżeli nie były właściwie lub w ogóle konserwowane. Dostrzegasz na swoim fotelu zadrapania połączone z nieestetycznymi odbarwieniami? Możesz użyć flamastra w kolorze skóry, po czym zapastować i wypolerować to miejsce. W przypadku skóry brązowej bardzo dobrze sprawdzi się wywar z zielonych łupin włoskich orzechów. W ten sposób przygotowaną mieszankę nakładamy na odbarwione miejsce niewielkim pędzelkiem lub watką nawiniętą na zapałkę.

Sposób na wilgoć

Zdarza się również, że na skórze, która jest przez dłuższy czas narażona na działanie wilgoci, pojawia się pleśń. Chcąc się jej pozbyć, zwilżamy szmatkę terpentyną i przecieramy. Pleśń, która wniknęła w głębiej, wymaga zastosowania szklistego papieru oraz mieszanki wody z amoniakiem. Po takim zabiegu „kolorujemy” odbarwione miejsce.

Brak elastyczności

Dobrze konserwowana skóra jest elastyczna i miękka. Na skutek niewłaściwej pielęgnacji może jednak twardnieć.  Chcąc przywrócić jej należyty stan, przygotuj mieszankę składającą się z 3 łyżek oleju, 1 łyżki octu, 3 łyżek chudego mleka i 3 łyżek terpentyny. Składniki trzeba bardzo dobrze ze sobą połączyć, aby otrzymać gładką emulsję. Wcieramy ją z wykorzystaniem szmatki w skórę aż do całkowitego wchłonięcia. Kiedy powierzchnia już wyschnie, można ją natłuścić pastą i wypolerować.

Pielęgnacja na co dzień

Na meblach skórzanych, jak każdych innych, zbiera się kurz. Nie można dopuścić, aby utworzyły one grubą warstwę na powierzchni, dlatego regularnie należy je odkurzać i przecierać suchą ściereczką. Pamiętaj, żeby robić to delikatnie, ponieważ mocne tarcie może spowodować widoczne uszkodzenia.

Skóra nie lubi wody w nadmiarze. W przypadku, kiedy wyleje się na nią woda czy napój lub dostrzeżesz resztki jedzenie, natychmiast usuń je wilgotną szmatką, unikając dużej ilości wody. Wysusz skórę również ręcznikiem chłonnym, by woda nie wsiąkła w jej strukturę. Nie należy ponadto stosować na skórę silnych detergentów, natomiast stosować tylko te, które są przystosowane do pielęgnacji skóry. Jeżeli jesteś szczęśliwym posiadaczem czworonożnego pupila, polecamy zabezpieczyć skórę dodatkowymi okryciami lub pokrowcami. Zadrapania możesz usunąć lub zmniejszyć ich widoczność wyżej opisanymi sposobami, ale tylko wówczas, kiedy nie są one duże i głębokie.

Skórzany mebel to prawdziwa perełka wśród elementów wyposażenia wnętrz. Trzeba się o nią zatroszczyć, aby błyszczała jak najdłużej.

Sprawdź również, jak dbać o rolety zewnętrzne.