Jest środek nocy (dokładnie północ), a Ty własnie oglądasz Egzorcystę, kiedy nagle słyszysz długie, przerażające skrzypienie starych, zardzewiałych zawiasów w drzwiach. Nie wiem jak w Twoim przypadku, ale u mnie powoduje to całą masę nieprzyjemnych symptomów, jak blednięcie skóry, przyspieszony oddech i odczucie, że demon z ciemności wszedł do domu, żeby zabrać moją duszę.  Skrzypiące drzwi to nic przyjemnego. 

To tylko jeden z wielu przykładów, kiedy skrzypiące drzwi są utrapieniem. Na całe szczęście możesz sobie z łatwością z tym poradzić. W tym artykule przedstawiamy kilka sposobów, które pomogą Ci poradzić sobie ze skrzypiącymi drzwiami.  

Zazwyczaj wybór odpowiedniego smaru i aplikacja go na zawiasach wystarcza. Jednak jeśli ten sposób nie działa, trzeba zdjąć drzwi, pozbyć się rdzy i nałożyć smar raz jeszcze. 

Poniżej znajdziesz kilka produktów, które możesz zastosować od razu, bez zdejmowania drzwi: 

  • Każdy smar olejowy
  • Oliwa z oliwek
  • Świeca parafinowa
  • WD-40 
  • Wazelina
  • Mydło

Skrzypiące drzwi nadal są problemem? Oznacza to, że musisz zdjąć zawiasy i dokładnie je wyczyścić. Poniżej znajdziesz 3 przykłady, jak to zrobić: T

1. Smarowanie za pomocą oleju

Zazwyczaj używanie oleju na skrzypiące zawiasy jest wystarczające. Poniżej instrukcja aplikacji smaru krok po kroku. 

a) Wyciągnij zawiasy z pomocą młotka i szpilki

Najpierw zamknij drzwi i uderz z końcówkę zawiasu młotkiem. Kiedy zawias jest poluzowany, możesz wyciągnąć go, pomagając sobie drugą końcówką młotka. Pamiętaj, że w tej chwili drzwi nie są stabilnie przymocowane do ramy. Z tego powodu, dla bezpieczeństwa, oprzyj je o ścianę, tak żeby nie spadły.  

b) Pokryj zawiasy olejem do silników, olejem do smażenia lub WD-40

Olej silnikowy to najlepszy środek smarujący dostępny na rynku. Jest dość tani i łatwo dostępny. Dodatkowo długo wytrzymuje na zawiasach zanim kompletnie wyschnie. Nalej trochę oleju silnikowego na ręcznik papierowy i przetrzyj nim zawiasy. Możesz też użyć do tego oleju do smażenia albo WD-40. Te produkty są już sprawdzone jeśli chodzi o ich skuteczność w radzeniu sobie ze skrzypiącymi drzwiami. 

c) Ponownie zamontuj zawiasy

Zamontuj zawiasy znów na miejsce. Nałóż i dopasuj używając młotka. Sprawdź kilka razy czy drzwi dobrze zamykają się i otwierają. Sprawdź też czy drzwi skrzypią. Jeśli nadal skrzypią powtórz poprzednią czynność, dodając więcej oleju. 

d) Zetrzyj nadmiar oleju

Biorąc pod uwagę fakt, że olej na formę płynną, może kapać na podłogę czy na drzwi. Dlatego użyj ściereczki, aby pozbyć się nadmiaru oleju z zawiasów, ale także z drzwi i z podłogi. 

2. Użyj wosku na zawiasach

W przypadku gdy użycie oleju nie działa, na skrzypiące drzwi może pomóc wosk. Poniżej znajdziesz, krótką instrukcję jak nakładać wosk. 

a) Kup wosk parafinowy

Wosk parafinowy można znaleźć np. w świecach lub nieprzerobiony w sklepach z rzemiosłem. Czysty wosk nie ma zapachu i dostępny jest w dużych lub małych kostkach. Jeśli wybierzesz świece, pamiętaj żeby były to takie zrobione właśnie z wosku parafinowego. 

  • Alternatywą jest wosk pszczeli, jednak jest dość rzadki i ciężko do znaleźć
  • Stare świece parafinowe również mogą nam posłużyć do nasmarowania zawiasów

b) Rozpuść wosk na kuchence bądź w mikrofalówce

Jeśli masz kuchenkę elektryczną, podgrzewaj wosk aż całkowicie się rozpuści. Unikaj robienia tego jeśli masz kuchenkę gazową, ponieważ może to być niebezpieczne- zbyt mocno nagrzany wosk wydziela łatwopalne gazy. Jeśli nie masz elektrycznej wersji kuchenki, możesz wykorzystać mikrofalówkę.  Nastaw ją na 1: 30-2: 00, tak aby wosk całkowicie się rozpuścił. 

  • Żeby zwiększyć bezpieczeństwo, użyj termometru, żeby sprawdzić temperaturę rozpuszczonego wosku. Punkt topnienia wosku parafinowego to około 140 ° C (284 ° F).

c) Zanurz zawiasy w roztopionym wosku

Usuń zawiasy, tak jak było to opisane powyżej i zanurz je w wosku. Użycie gorącego wosku ma swoje zalety: zapobiega akumulowaniu się kurzu, co nie jest gwarantowane przy użyciu oleju. Pamiętaj, żeby równo pokryć wszystkie wystające części zawiasu. 

d) Umieść zawias z powrotem na miejscu

Odczekaj aż wosk wystygnie. Może to potrwać około 5-10 minut. Otwórz i zamknij drzwi kilka razy, aby upewnić się, że skrzypienie ustało. 

e) Nakładaj wosk ponownie dopóki skrzypienie nie ustanie

Czasami jedna warstwa nie jest wystarczająca. W takim przypadku należy nakładać wosk do momentu, kiedy skrzypienie ustanie. Użycie wosku nie powoduje tyle bałaganu ile zastosowanie oleju. 

3. Użyj szczotki, aby usunąć brud i rdzę

Musisz pamiętać, że ani olej ani wosk nie usunie brudu z zawiasów. Jeśli Twoje drzwi skrzypią musisz też pamiętać o ich wyczyszczeniu przy pomocy szczoteczki. 

a) Jeśli szpilka w zawiasie jest zardzewiała, użyj druciaka

W przypadku gdy  Twoje drzwi nie przestają skrzypieć po zastosowaniu wosku lub oleju, problemem może być brud lub rdza na zawiasach. Jeśli widzisz na nich brud, rdzę lub smar, użyj druciaka. 

b) Usuń zawias

Kiedy już usuniesz górną części zawiasu, umieść szpilę w zlewie. i przy pomocy druciaka pozbądź się problemu. 

c) Szoruj za pomocą zmywaka

Idealnie nadaje się on do wyczyszczenia zawiasów. Usunie całą rdzę, brud, smar czy resztki farby. Najbardziej skuteczne będzie jeśli zastosujesz kuliste ruchy. 

d) Pokryj szpilkę środkiem smarującym 

Po czyszczeniu, koniecznie trzeba nasmarować zawias olejem lub woskiem. Teraz możesz już ponownie zamontować drzwi w ramie. Sprawdź jeszcze czy dobrze działają. Jeśli tak Twoja praca jest zakończona, a skrzypiące drzwi to tylko niemiłe wspomnienie. 

Sprawdź nasze pozostałe artykuły np. o tym jak konserwować drzwi garażowe.