Firmy na całym świecie wydają miniony dolarów na badania, żeby stworzyć idealny smar do łańcucha rowerowego. Taki, który będzie chronił rower przed brudem i kurzem. Głównym celem jest stworzenie takie formulacji, którą pozwoli rowerzystom na osiąganie dobrych wyników, zapewni długotrwałe smarowanie i niezawodne działanie. 

Właśnie z tego powodu teraz możesz znaleźć w sklepie i w internecie tyle różnych rodzajów smarów do łańcucha. Podczas wyścigu czy w trakcie przejażdżki, nie możesz być pewien jakie napotkasz warunki. Być może trafisz na pełno kurzu, na kamienie czy też na błoto. W niektórych przypadkach, smar może zostać wypłukany przez deszcz. Dlatego też tak ważna jest jakość smaru, który wybierasz. 

Smar do łańcucha rowerowego WD-40 jest jednym z najlepszych środków do zastosowania w każdych warunkach pogodowych. Wielozadaniowa formula sprawia, że działa on jako środek chroniący łańcuch. Są jednak także preparaty stworzone specjalnie do tego celu. Możesz wybrać taki produkt, który najlepiej będzie pasował do warunków w jakich jeździsz. Dzięki temu utrzymasz swój rower w dobrej kondycji. 

Jak działa smar do łańcucha rowerowego? 

Smar do łańcucha w rowerze jest niezbędny do wszystkich części układu napędowego w rowerze. Ponieważ smar musi wniknąć we wszystkie małe szczeliny, musi być wystarczająco rzadki, ale jednocześnie musi wytrzymać długi czas, więc nie może być też zbyt rzadki. Oczywiście zbyt gęsty smar nie będzie odpowiedni. 

Ważne jest żeby używać dużej ilości smaru, tak aby rower był sprawny przez długi czas. Poza smarami są jeszcze inne produkty, których możemy użyć do pielęgnacji roweru, np. środek do czyszczenia roweru. Dzięki nim rower będzie czysty i sprawny. 

Zanim przejdziemy do 3 rodzajów smarów jakie znajdują się w ofercie WD-40, sprawdźmy produkt do czyszczenia roweru. 

Produkt do czyszczenia roweru

WD-40 Cleaner

Czyszczenie roweru wodą z mydłem to już przeszłość. Co więcej woda z mydlinami skraca długość jaką wytrzymuje smar i pozostawia łańcuch bez ochrony. Środek czyszczący WD-40 został stworzony tak, aby radzić sobie nawet z najcięższym brudem na ramie roweru. Sprawdza się również jeśli chodzi o czyszczenie pedałów, siodełka, rączek, przerzutek czy kół. Spryskaj nim zabrudzone powierzchnie i odczekaj kilka minut. Następnie opłukaj rower delikatnym strumieniem wody. 

Smary do łańcucha rowerowego

Zazwyczaj wyróżnia się dwa rodzaje smarów do łańcucha: suchy i mokry. Jednak, żeby ułatwić wybór klientowi, który używa roweru z zmiennych warunkach, na różnych drogach, stworzono “uniwersalny smar” do każdych warunków pogodowych. Poniżej opisane zostały wszystkie 3 smary. 

WD-40 Bike Smar Rowerowy Dry Lube

Smary na “suchą” pogodę nie przyciągają tyle brudu i kurzu. Muszą jednak być używane często, ponieważ szybko wysychają. Tego typu smary zostawiają zdecydowanie mniej brudu. Zwiększają wydajność łańcucha i wnikają głęboko we wszystkie jego części. Ten smar może być używany do zębatek, łańcuchów i przerzutek. 

WD-40 Bike  Smar Rowerowy Wet Lube

WD-40 Smar Rowerowy Wet Lube jest silniejszy niż Dry Lube, ponieważ musi chronić rower przed rowerem i błotem. Jedna aplikacja smaru wystarcza na około 1500km  jazdy w deszczu i błocie. Jak poprzedni smar może być używany do przerzutek, łańcucha i zębatek. 

WD-40 Bike Smar Rowerowy All Conditions Lube

Smar do łańcucha rowerowego odpowiedni na każdą pogodę. Ten smar chroni przed nadmiernym zużyciem się części i pozwala na gładkie funkcjonowanie elementów roweru.  Wnika głęboko w części roweru i wystarcza na ponad 5 miesięcy. Ten smar do łańcucha rowerowego można używać do wszystkim elementów układu napędowego roweru. 

Wskazówki do pielęgnacji roweru

  • Dla osiągnięcia najlepszych rezultatów, wybierz środek rekomendowany i wysoce skuteczny np. WD-40. W ofercie znajdują się preparatu stworzone specjalnie dla rowerzystów
  • Zawsze zaczynaj czyszczenie od góry
  • Używaj szczotki do zdrapywania brudu i ściereczek do usuwania pozostałości

Smary do łańcucha rowerowego WD-40 są w małych buteleczkach lub aerozolu, dzięki czemu łatwo się je nakłada. Ważne jest, aby regularnie smarować elementy roweru, żeby był on cały czas sprawny. Ponieważ WD-40 działa przez długi czas, chroni on rower przez zużywaniem i brudem. Możesz zrelaksować się i cieszyć osiągami roweru przez prawie sześć miesięcy. Jedyne, co musisz robić, to w zależności jak często jeździsz na rowerze, smarować łańcuch mniej więcej co tydzień lub dwa. 

Sprawdź też jak pielęgnować rower jesienią.