Ten artykuł udowadnia, że czyszczenie luster i innych szklanych powierzchni, wcale nie jest takie trudne. Musisz jedynie wiedzieć, jak się za to zabrać. Przedstawione sposoby pasują zarówno do powierzchni szklanych, jak i luster. 

Lustra i okna przyciągają brud niczym magnes, nawet jeśli często je czyścisz. Co więcej, nie ważne jak mocno się staramy, czyszczenie nie zawsze przynosi oczekiwane rezultaty. Szyby nigdy nie są całkowicie czyste. Często pojawiają się plamy, mazy czy zacieki. Dlatego właśnie, tak ważne jest, aby używać odpowiednich środków. Szmatka i woda nie gwarantują luster wolnych od brudu. Zastanów się czy używanie zwykłej szmatki czy ręcznika papierowego jest odpowiednie do czyszczenia szyb, szklanych mebli, kabin prysznicowych czy luster. Odpowiedź brzmi “nie”, ponieważ wiąże się to z pozostawianiem zacieków, które ciężko później usunąć. Dlatego też potrzebna będzie szmatka z mikrofibry, ściągaczka do wody albo ircha. Czyszczenie luster często wiąże się z użyciem gazety codziennej. Trzeba jednak unikać używanie jej do czyszczenia ram okiennych.

Sprawdźmy jakie metody będą idealne jeśli chodzi o czyszczenie luster i powierzchni szklanych:  

Krok po kroku

 1. Zacznij od zgromadzenia wszystkich niezbędnych przedmiotów. Musisz przygotować produkty: 
 • Ocet
 • Woda (najlepiej destylowana)
 • Spryskiwacz albo duża miska 

Teraz czas na przedmioty, dzięki którym czyszczenie luster będzie prostsze: 

 • Ścierka z mikrofibry
 • Miękka ścierka bez włókien
 • Gazeta codzienna
 • Bawełniane waciki
 • Szczoteczka do zębów (najlepiej miękka) 
 1. Jeśli czyścisz okno, pamiętaj aby na parapecie położyć ręcznik. Zwłaszcza jeśli parapety okienne wykonane są z drewna. Środki czyszczące mogą je uszkodzić. 
 2. Najlepszym środkiem jeśli chodzi o czyszczenie luster i szyb jest zastosowanie mieszanki octu z wodą w proporcji 1:4
 3. W zależności od tego czy korzystasz, ze spryskiwacza czy z miski, są równe sposoby aplikacji. Albo moczysz szmatkę w wodzie z octem i wyciskasz albo spryskujesz powierzchnię mieszanką ze spryskiwacza. 
 4. Czyść powierzchnię kolistymi ruchami, żeby usunąć brud. Później wykonaj kilka pionowych i poziomych ruchów, aby dokładnie wytrzeć szybę lub lustro i nadać im blask. 
 5. Użyj wacików lub szczoteczki do zębów, żeby wyczyścić rogi w oknach. Dzięki temu upewnisz się, że środki czystości nie zostaną w tych trudno dostępnych miejscach. 

Na koniec, użyj gazety, żeby osuszyć powierzchnię i pozbyć się ostatnich śladów brudu. Możesz też wykorzystać starą bawełnianą szmatkę lub stary bawełniany t-shirt. Żeby wyczyścić niezbyt brudne lustra lub szkło, wystarczy, że użyjesz ściereczki z mikrofibry zamoczonej w przygotowanej mieszance. Na koniec należy przetrzeć powierzchnię używając gazety. 

Jeśli chcesz kupić łatwo dostępny na rynku środek do mycia szyb, najlepiej wybierz taki, który nie zawiera amoniaku. Idealnie nada się też proszek do pieczenia. Podobnie zresztą jak filtry do kawy- one również świetnie się sprawdzą. 

Co zrobić z bardziej brudnymi powierzchniami? 

 1. Jeśli na oknie czy innej szklanej powierzchni znajduje się warstwa ochronna z wosku, możesz użyć wymienionych niżej składników:
 • Dwie szklanki wody o temperaturze pokojowej 
 • Jedna czwarta szklanki octu 
 • Pół szklanki płynu do mycia naczyń 

Alternatywą mogą być:

 • Łyżka izopropanolu 
 • Łyżka octu 
 • Półtorej łyżeczki mąki ziemniaczanej 
 • Szklanka letniej wody 

Przygotuj mieszankę i przelej ją do butelki ze spryskiwaczem. Przed użyciem porządnie wstrząśnij.

 1. Jeśli szklane powierzchnie są zamglone, użyj następujących środków: 
 • Pół szklanki izopropanolu 
 • Jedną czwartą łyżeczki płynu do naczyń 
 • Dwie łyżeczki amoniaku 

Jeśli chcesz, aby twój stół ze szklanym blatem był czysty, spryskaj go sokiem z limonki i przetrzyj przy pomocy gazety codziennej. Uważaj, aby nie robić tego zbyt mocno i nie zarysować powierzchni. 

Czyszczenie luster- alternatywne metody 

Jako uzupełnienie metod wymienionych wyżej prezentujemy kilka kolejnych, alternatywnych metod. 

Pianka do golenia 

To środek, który może nam pomóc w zaskakujący sposób. Nie tylko czyści on lustro, ale także nie pozostawia żadnych widocznych zacieków. Poza tym pianka do golenia odpycha parę wodną. Użyj ręcznika papierowego, żeby rozprowadzić ją na lustrze. Na koniec zwilżonym ręcznikiem papierowym zbierz piankę z powierzchni lustra. 

Niektóre preparaty nie radzą sobie z usuwaniem kropel po farbie, kleju czy innych plam. Ostrze maszynki natomiast poradzi sobie z tym bez problemu. Wystarczy, że delikatnie zeskrobiesz cały brud. Po zakończeniu, użyj środka czyszczącego, aby skutecznie wyczyścić całą powierzchnię. 

Odświeżacz powietrza

To zadziwiające, ale odświeżacze powietrza, są idealne jeśli chodzi o czyszczenie luster. Wystarczy, że spryskasz nim powierzchnię lustra i przetrzesz ścierką z mikrofibry. 

WD-40

WD-40 to preparat wielofunkcyjny, który jest alternatywą dla środków do czyszczenia szyb. Usuwa brud i mazy, pozostawiając szklane powierzchnie i lustra perfekcyjnie czyste. Pamiętaj, aby zawsze na koniec przetrzeć je suchą ścierką. 

 

Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, to może będziesz chciał również dowiedzieć się o tym jak poradzić sobie ze śladami po kredkach? Jeśli tak, kliknij tutaj.