Wszystkim wydaje się, że usuwanie śrub to bardzo prosta czynność, prawda? Cóż, w rzeczywistości nie zawsze jest to takie proste na jakie mogłoby wyglądać. Jeśli śruba znajduje się w tym samym miejscu przez długi okres czasu albo jest pokryta rdzą, jej usunięcie może być na prawdę trudne. Poniżej znajdziesz kilka technik, które mogą to ułatwić: 

Usuwanie śrub- siła w rękach 

Jedną z podstawowych metod usuwania śrub jest mocne dociśnięcie jej śrubokrętem. Najlepiej użyć do tego największego śrubokręta (który oczywiście wejdzie w śrubę) i użyć tyle siły ile to tylko możliwe. Mocne złapanie śrubokręta zwiększa szanse na sukces. 

Usuwanie śrub- zastosowanie oleju penetrującego 

Skuteczną metodą na usuwanie śrub jest także użycie oleju penetrującego. Zadziała to szczególnie dobrze jeśli śruba jest zablokowana w metalowym elemencie. Olej wniknie do gwintu śruby i poluzuje ją, dzięki czemu wyciągniesz ją nawet bez użycia śrubokrętu. Rodzi się jednak pytanie: jakiego oleju penetrującego użyć? 

Wybierając olej penetrujący, zastanów się nad WD-40 Specialist Penetrant – będzie on na pewno skuteczny. Wystarczy zamoczyć śrubę tym preparatem i odczekać około 15 minut. The WD-40 Specialist Penetrant poluzuje śrubę i z łatwością ją wyciągniesz! 

Usuwanie śrub- zastosowanie materiałów pomocniczych 

Niezależnie od tego jak dobrze działa WD-40 Specialist Penetrant, każdy inny olej tego typu powinien sobie również poradzić z tym problemem. Niemniej jednak, jeśli śrubokręt ie daje rady, ciężko będzie zrobić cokolwiek. W takim razie, co jest potrzebne, żeby śrubokręt zadziałał? Dobre, silne umiejscowienie narzędzia w śrubie będzie niezbędne. 

Jest wiele sposobów, żeby to zrobić. Jeśli wymienione wyżej sposoby nie działają, możesz zastanowić się nad dołożeniem kawałka materiału na główkę śruby, dzięki czemu śrubokręt będzie się trzymał stabilniej. Nie zsunie się od też ze śruby. Możesz do tego użyć kawałka wełny szklanej albo gąbki do mycia naczyń. Jest wiele materiałów, które mogą posłużyć Ci jako pomoc. Dlatego też wybierz coś, co podpasuje Tobie. 

Usuwanie śrub- Zastosowanie młotka

Jeśli śruba jest mocna, możesz spróbować ją uderzyć. Użyj do tego młotka. Zanim zadasz oczywiste pytanie, już wyjaśniam: możesz użyć młotka i śrubokręta, żeby pozbyć się zablokowanej śruby. W jaki sposób? Musisz tylko delikatnie uderzyć młotkiem. Dzięki temu śrubokręt łatwiej wejdzie w śrubę. Musisz jednak uważać, żeby nie zniszczyć główki śruby. Jeśli śruba jest delikatna, lepiej nie stosować tej metody. 

Usuwanie śrub- Wykorzystanie ciepła 

Usuwanie śrub nie kojarzy się z ciepłem, prawda? Jednak jeśli podgrzejesz śrubę, jej gwint się poluzuje. W przypadku stosowania tej techniki musisz podjąć specjalne środki ostrożności. Musisz na przykład uważać, żeby nie ogrzać tego w czym znajduje się śruba, żeby tego nie uszkodzić. Jeśli wiesz, że przedmiot, w którym znajduje się śruba nie wytrzymuje dużych temperatur, lepiej nie stosuj tej metody. 02

Spodobał Ci się ten artykuł? Sprawdź też jak rozwiązać problem skrzypiących drzwi.

Możesz też sprawdzić pozostałe artykuły znajdujące się na naszym blogu. Kliknij tutaj.