Wnętrze samochodu w dużej mierze świadczy o naszej dbałości. Każdy kierowca ceni sobie podróżowanie w schludnych i komfortowych warunkach. Podobnie jest z pasażerami. Jednak na desce rozdzielczej i w różnych zakamarkach często gromadzi się kurz i inne zabrudzenia. Zatem jak sprzątać wnętrze samochodu przy pomocy WD-40?

Ekonomiczne sprzątanie wnętrza samochodu 

Okazuje się, że czyste wnętrze auta wcale nie wymaga zakupu wielu specjalistycznych preparatów, które obciążają portfel. Wystarczy jedna puszka WD-40. Preparat wielofunkcyjny sprawdzi się podczas czyszczenia wielu elementów, ponieważ są one wykonane z materiałów, do których przeznaczony jest preparat. Do najważniejszych można zaliczyć plastiki, metal i szkło. Oprócz puszki znanego na całym świecie preparatu będziemy potrzebowali jeszcze dwóch ściereczek i wiaderka z wodą. Taki zestaw pozwoli nam w stu procentach wysprzątać wnętrze auta.

Woda i ściereczka

W pierwszej kolejności trzeba zwilżyć ściereczkę wodą i przy jej pomocy usunąć kurz i łatwe do usunięcia zabrudzenia. Kiedy dokładnie obetrzemy wszystkie plastikowe, metalowe i szklane elementy, możemy przejść do gruntownego sprzątania. W tym momencie niezwykle przydatny okaże się WD-40.

Sprzątanie kokpitu

Sprzątanie wnętrza samochodu z WD-40

Deska rozdzielcza samochodu w przeważającej części jest wykonana z plastiku. Jednak w tym przypadku należy pamiętać, że nie wszystkie jej elementy wykonane są z tej samej mieszanki. Jeden jest twardszą, a inny miększą mieszanką i podobnie jeden będzie całkowicie gładki, a inny chropowaty. WD-40 sprawdzi się w przypadku każdej mieszanki. Jednak chropowatą powierzchnię lepiej spryskać preparatem, aby miał on szansę dostać się we wszystkie rowki. Następnie ściereczką rozprowadzamy go po całej powierzchni. Natomiast jeśli plastik będzie gładki, a dodatkowo ulokowany w pionie np. w wewnętrznej stronie drzwi, to istnieje ryzyko, że po spryskaniu preparat zacznie spływać. Dlatego, żeby tego uniknąć, lepiej jest spryskać mikrofibrę i zacząć pocierać cały element, który chcemy wyczyścić. Ponadto, jeśli wyposażymy się w WD-40 z aplikatorem Smart Straw (czerwona słomka) albo Flexible, to będziemy mogli dotrzeć nawet w najtrudniej dostępne miejsca.

Czyszczenie elementów metalowych

To znacznie mniej widoczne części we wnętrzu samochodu, szczególnie trudno je zauważyć w nowszych pojazdach. Jednak to nie oznacza, że nie występują. Przykładem mogą być przednie fotele – kierowcy i pasażera, które są mocowane do metalowych prowadnic. Właśnie z prowadnic można wyczyścić zabrudzenia przy pomocy WD-40. Preparat dostanie się we wszystkie zakamarki. Usunie z nich kurz i rozpuści przylegające do szyn zabrudzenia. Ponadto tak samo na każdej powierzchni wytworzy warstwę ochronną, która sprawi, że brud będzie osiadał się w mniejszym stopniu. Z uwagi na fakt, że WD-40 ma doskonałe właściwości smarujące, fotel będzie się płynniej przemieszczał po prowadnicach. To przełoży się na większy komfort podczas jego regulacji. Z pewnością zostanie to docenione w momencie, w którym kilku kierowców użytkuje ten sam samochód w krótkich odstępach czasu. Sprzątanie wnętrza samochodu może być przyjemnością prawda?

Czyszczenie elementów szklanych

W pierwszej kolejności wewnętrzne strony szyb. Spryskując je WD-40 i wycierając ściereczką do sucha, możemy mieć pewność, że będą czyste, nie wystąpią na nich smugi oraz będą znacznie mniej parować. Podobna sytuacja tyczy się lusterka wstecznego, znajdującego się w kabinie samochodu. Jednak elementy szklane, to takie, które wymagają regularnej pielęgnacji. Czynność czyszczenia szyb i lusterka powinna być przeprowadzana mniej więcej raz w tygodniu. Wyjątkiem jest zima. To bardzo wymagająca pora roku dla samochodów. Podczas jej trwania czyszczenie szyb i lusterka wstecznego może być wymagane częściej niż co siedem dni.

WD-40 i skórzana tapicerka

Niezależnie od tego, czy jest to skóra, skóra ekologiczna czy derma, WD-40 powinien dokładnie wyczyścić każdy z tych materiałów. Przywróci połysk i wytworzy warstwę ochronną, która w znacznym stopniu spowolni proces ścierania się powłoki, z którą mają bezpośredni kontakt kierowca i pasażerowie. Jednak w tym przypadku należy pamiętać, że WD-40 ma oleistą konsystencję. Dlatego po użyciu preparatu do sprzątania tapicerki skórzanej koniecznie trzeba dokładnie wytrzeć ją do sucha ściereczką z mikrofiby. Przednie fotele i tylna kanapa staną się gładkie i miłe w dotyku, a przy tym będą wyglądać na młodsze bądź mniej używane.

WD-40 – nie tylko do wnętrza

Popularny preparat wielofunkcyjny znajdzie zastosowanie przy wielu materiałach stosowanych we wnętrzach różnych modeli samochodów, ale równie dobrze sprawdzi się na zewnątrz. Z powodzeniem można nim zabezpieczyć lusterka zewnętrzne, światła, zewnętrzną stronę szyb oraz tablice rejestracyjne. Ponadto wiele samochodów jest wyposażonych w plastikowe zderzaki. Oczywiście do ich czyszczenia również można wykorzystać WD-40.

Preparat ma już ponad dwa tysiące zastosowań. Kilkanaście z nich dotyczy motoryzacji. Może to właśnie Ty będziesz osobą, która odkryje nowe zastosowanie i podzieli się nim z przyjaciółmi, znajomymi w sieci albo z nami, a my chętnie opublikujemy je na naszym blogu.

Przekonałeś się, że sprzątanie wnętrza samochodu nie jest takie trudne? Sprawdź też, jak pozbyć się rys z lakieru. Wystarczy, że klikniesz tutaj.