Jeśli zadasz pytanie, jaka rzecz jest najbardziej narażona na rdzę, odpowiedź będzie jednomyślna: nakrętki i śruby. Zazwyczaj śruby używane są razem z nakrętkami tworząc tzw. łączenie. Czasami są tak mocno zapieczone, że ciężko jest w ogóle je poruszyć. Natomiast zardzewiałe elementy mogą spowodować uszkodzenie każdego produktu. Chyba że, są pokryte specjalnym  sprayem zapobiegającym rdzewieniu- wtedy ryzyko pojawienia się rdzy i korozji jest dużo mniejsze. Jest kilka czynników, które przyśpieszają proces korozji. Jest to na przykład wilgotność powietrza czy ekspozycja na wilgoć. Należy pamiętać, że nie wszystkie formy rdzy są widoczne gołym okiem. Mimo to, mogą one zaszkodzić naszym urządzeniom i spowodować ich złe funkcjonowanie.

Rdza i korozja w przypadku nakrętek i śrub może skutkować uszkodzeniem całego elementu. Dlatego tematem rdzy należy zająć się wcześniej, zanim powstaną jakiekolwiek szkody.

Usuwanie rdzy z metalowych łączników

Jeśli śruby i nakrętki są narażone na wilgotność powietrza czy wodę przez dłuższy czas, pojawienie się rdzy to tylko kwestia czasu. Jednym z elementów szczególnie narażonych na rdzewienie są łączniki obecne w samochodach czy sprzętach domowych. Wilgoć może prowadzić do uszkodzenia łączników, a co za tym idzie spowodować, że urządzenie przestanie działać. Trudno jest odblokować łączniki, zwłaszcza jeśli metalowe gwinty są zardzewiałe. Rdza nie ułatwia złapania łącznika za pomocą śrubokręta czy klucza.

Usuwanie rdzy z łączników może być wykonane na kilka sposobów. Oto te najbardziej popularne i najbardziej efektywne.

Smarowanie:

Jeśli mocowanie jest zapieczone w wyniku wystąpienia rdzy, użycie WD-40 Penetrant będzie rozwiązaniem idealnym. Jeśli rdza objęła tylko gwint, nie ma lepszego sposobu niż użycie WD-40 Penetrant. Zaaplikuj go na śrubę a następnie uderz w nią młotkiem. Spray penetrujący WD-40 wniknie wtedy lepiej we wszystkie zakamarki zardzewiałej części i poluzuje wszelkie zapieczenia. Teraz już z łatwością można usunąć elementy, które wcześniej nie chciały nawet drgnąć.

Cięcie:

Jeśli łącznik jest już tak zardzewiały, że nie może być ocalony, jedyną opcją jest jego wycięcie. Oczywiście łącznik nie będzie już nadawał się do użycia, ale chociaż pozbędziesz się zardzewiałego elementu. Możesz użyć jakiegoś zacisku, aby dobrze złapać główkę łącznika. Teraz wystarczy mocno ją przekręcić, tak aby wyciągnąć ją z obecnej pozycji.

Podpalanie:

Kolejną metodą, której można spróbować, aby poluzować zapieczone i zardzewiałe śruby jest użycie palnika ciepła na niskim lub umiarkowanym poziomie. Ciepło pozwoli zardzewiałym elementom na tyle się rozszerzyć, że łatwiej będzie je usunąć. Należy jednak pamiętać, aby stosując tą metodę, zachować szczególną ostrożność. Wiele smarów użytych wcześniej na śrubach i nakrętkach jest łatwopalnych i może zacząć się palić.

Usuwanie rdzy- sprawdzone metody

Nie zawsze możliwe jest usunięcie zardzewiałego elementu i wymienienie go na nowy. Jest wiele starych maszyn i części, w których wymiana śrub czy nakrętek na nowe nie jest możliwa. W takich przypadkach, trzeba odnowić te części, używając znanych technik usuwania rdzy. Jest to opłacalne, jeśli chcemy aby urządzenie nadal funkcjonowało. Tutaj znajdziesz kilka popularnych technik używanych przy usuwaniu rdzy.

Piaskowanie:

Kiedy udało Ci się już wyciągnąć zardzewiały element, trzeba przetrzeć go np. papierem ściernym, aby usunąć znajdującą się na nim rdzę. To niedroga i dość prosta metoda. Może jednak być bardzo czasochłonna. Potrzebne będzie też użycie środka smarującego, aby czyszczone elementy znów nadawały się do użycia.

Nadtlenek wodoru:

Usuwanie rdzy możemy ułatwić sobie dzięki zastosowaniu nadtlenku wodoru. Trzeba zaaplikować go na zardzewiały element i pozostawić na chwilę. Nadtlenek wodoru rozpuści rdzę. Następnie, aby pozbyć się resztek rdzy, trzeba wyczyścić śruby i nakrętki za pomocą twardej szczotki. To również nie jest kosztowna metoda usuwania rdzy.

Przemalowywanie:

Pokrycie śrub i nakrętek farbą również może ochronić jest przed rdzewieniem. Usuwanie rdzy przed pokryciem farbą jest jednak konieczne. Farba chroni metalowe części przed wilgocią, która powoduje rdze. Najlepsza będzie farba na bazie wosku lub oleju. Taka farba najlepiej uchroni śruby i nakrętki przed ponownym rdzewieniem.

Środek czyszczący rdzę:

Na rynku można znaleźć wiele preparatów do czyszczenia rdzy. Jednym z nich jest WD-40 Penetrant. Nie tylko pomaga on poluzować zardzewiałe elementy i usunąć rdzę, ale także chroni przed jej powstawaniem w przyszłości.

Usuwanie rdzy ze śrub i nakrętek i ich poluzowywanie, może być bardzo żmudną pracą. Jeśli właśnie szukasz najlepszego środka, który ułatwi Ci to zadanie, to nic nie pobije środka penetrującego WD-40. Wszystko, co musisz zrobić to jedynie spryskać zardzewiałe części. Wtedy magia zacznie działać, a zablokowane elementy, poluzują się.  To szybko działający i silny spray penetrujący, który wnika w nawet najbardziej niedostępne miejsca i poluzowuje zapieczone części. Pomaga on również w przypadku elementów ruchomych. Jest odporny na działanie wody, dzięki czemu chroni elementy metalowe przed rdzą i korozją w przyszłości.

Sprawdź video:

Spodobał Ci się ten artykuł? Sprawdź też, jak chronić narzędzia ogrodowe przed rdzą.