Wycieraczki samochodowe są odpowiedzialne pośrednio za bezpieczeństwo poruszania się po drodze. Przeznaczone są do oczyszczania przedniej i tylnej szyby w trakcie jazdy, aby pozbyć się zabrudzeń i opadających na ich powierzchni kropel deszczu. Czysta szyba to zdecydowanie lepsza widoczność, a ta z kolei jest potrzebna, abyśmy mogli dobrze obserwować drogę i otoczenie. Wycieraczki samochodowe zużywają się i należy je regularnie wymieniać. Ponadto wymagają odpowiedniego czyszczenia i konserwacji, wtedy możemy liczyć na ich dłuższe prawidłowe działanie.

Wycieraczki samochodowe w dobrym stanie – dlaczego nie pracują właściwie?

Żywotność wycieraczek zależy od kilku czynników. Na pewno jest to ich jakość, która ma duży związek z ceną ich zakupu. Im jakość jest wyższa, tym lepiej i dłużej wycieraczki działają. Ponadto są one nieustannie narażone na ciężką i intensywną pracę oraz niekorzystny wpływ czynników zewnętrznych, jak wysokie i niskie temperatury oraz przede wszystkim woda i śnieg. Wykonane są z różnych materiałów, zazwyczaj jest to połączenie gumy, tworzywa sztucznego i metalu. Wszystkie one nie najlepiej znoszą szczególnie warunki zimowe, kiedy wycieraczki muszą pracować w mrozie i w trakcie padającego śniegu. Jesień też im nie sprzyja.

Do jednych z częściej pojawiających się usterek należy zużyta sprężyna. Odpowiada ona za dociskanie wycieraczki do szyby, docisk oczywiście musi być dobry, w przeciwnym razie nie będzie z szyb zbierana cała woda i zabrudzenia, a na jej powierzchni pojawiać się będą nieestetyczne smugi. Podobnie jest przy niesprawnym przegubie, którego zadaniem jest odchylanie ramienia. Nieprawidłowo działające wycieraczki wydają niekiedy piskliwy dźwięk. Przyczyny w takim przypadku należy doszukiwać się w uszkodzonym zaczepie. Brak płynności ruchu piór lub brak ich reakcji może oznaczać poważniejsze usterki, a mianowicie dotyczące pracy silniczka mechanizmu napędu.

Wycieraczki samochodowe w dobrym stanie – czyszczenie i konserwacja

Można się zastanowić  “po co”, skoro mają one częsty kontakt z wodą? Naturalnym wydaje się, że powinny być więc czyste. To właśnie dlatego, należy je regularnie czyścić i zabezpieczać przed niekorzystnym wpływem warunków zewnętrznych. Najlepiej, kiedy będziemy je czyścić raz w tygodniu, szczególnie w okresie wzmożonej eksploatacji, czyli jesienią i zimą. Potrzebować będziesz niewiele akcesoriów. Wystarczy woda, sucha szmatka oraz delikatny płyn, może być do mycia naczyń. Podnosimy wycieraczkę i delikatnie ją wycieramy, usuwając zabrudzenia i kurz. Czasami jednak wycieraczki są zdecydowanie bardziej zabrudzone, tym bardziej jeżeli nie czyścimy ich regularnie. Woda z płynem może nie wystarczyć, aby pokonać błoto.

Dostrzegasz też, że na metalowych elementach pojawiają się ogniska rdzy, co jest już niebezpiecznym zjawiskiem i zagrażającym sprawności wycieraczek. W takiej sytuacji najlepiej użyć środka wypierającego wodę, odrdzewiacza, który dodatkowo zabezpieczy powierzchnię wycieraczek przed kolejnym pojawieniem się rdzy. W tym celu użyć preparatu WD-40, który też doskonale sprawdzi się do konserwacji gumowych elementów wycieraczek. Stosuj go regularnie, aby zabezpieczyć wszystkie ich części. Dzięki temu metal nie pokryje się rdzą, a guma zachowa swoją elastyczność i trwałość.

Przekonaj się, że możesz przez szybę swojego samochodu zobaczyć zdecydowanie więcej. Co więcej, może być ona czystsza przez dłuższy czas. Regularnie czyść wycieraczki samochodowe i nie zapominaj o ich konserwacji. Zaoszczędzisz pieniądze, zyskasz większe bezpieczeństwo.

Sprawdź nasz inny artykuł, dotyczący dbania o lusterka w samochodzie. Wystarczy, że klikniesz tutaj. 

Użyte zdjęcie pochodzi z: https://pixabay.com/pl/photos/windshield-4735813/