Rowery wyjeżdżają na ulicę! Już wiosna, sezon wystartował i można komunikację miejską zamienić na jednoślady. W weekendy zamiast kina częściej wybierać będziemy  aktywny relaks, wśród propozycji na pewno pojawią się wycieczki rowerowe. Zanim jednak wsiądziesz na siodełko i wykonasz pierwsze odepchnięcie się od krawężnika, sprawdź, czy na pewno Twój rower jest tak dobrze przygotowany do sezonu, jak Ty. Zaczynamy sezon rowerowy!

Dobre i bezpieczne hamowanie

Wyobraź sobie, że  jedziesz z górki rozpędzony i dojeżdżasz do skrzyżowania, wciskasz hamulec i…brak reakcji. Hamulce odpowiadają za Twoje bezpieczeństwo, więc należy im poświęcić zdecydowanie więcej czasu. Klocki hamulcowe musisz zamocować solidnie i stabilnie. Powinny też wycierać się równomiernie. W przeciwnym razie konieczne będzie ich wyregulowanie. Możesz to zrobić sam lub z pomocą specjalisty w serwisie. Klocki muszą zostać wymienione, jeśli dostrzeżesz na nich przetartą gumę. Stalowe elementy hamulca, które mają bezpośredni kontakt z obręczą, ocierając się o nią, szybko się zużywają.

Sezon rowerowy bez korozji, bez problemu

To, czy na metalowych elementach Twojego jednośladu pojawia się rdza, zależy w znaczącym stopniu od Ciebie. Czy zabezpieczyłeś je przed zimą? Czy przechowywałeś rower w suchym miejscu, niekoniecznie pod chmurką? Jeżeli wszystko wykonałeś prawidłowo, wyczyściłeś dokładnie swój rower i odstawiłeś go do ogrzewanego i suchego pomieszczenia, to być może wystarczy go tylko wytrzeć z kurzu. Zawsze jednak dokładnie przyglądamy się wszystkim metalowym częściom, zwracając uwagę na linki, stalowe blaty, pancerz, a także łańcuch. Jeżeli dostrzeżesz jakiekolwiek ogniska korozji, reaguj natychmiast, ponieważ negatywnie wpływa ona na pracę poszczególnych mechanizmów, a także bardzo szybko się rozprzestrzenia na inne metalowe powierzchnie.

Linki i pancerze zaleca się od razu wymienić, jednak w przypadku innych elementów można sobie pozwolić na ich dokładne wyczyszczenie, usuwając przy tym skutecznie rdzę. Rudawego nalotu pozbędziesz się z wykorzystaniem środka WD-40, który usuwa trudne zabrudzenia, a dodatkowo zabezpiecza metalowe elementy przed ponownym pojawieniem się korozji. Pamiętaj o tym po zakończonym sezonie, a istnieje duża szansa, że przed kolejną wiosną nie będziesz musiał pozbywać się rdzy.

Niezawodny napęd

Aby sprawdzić stan napędu, unosimy tylne koło i kręcimy korbą, zmieniając kilkakrotnie biegi. Zarówno przeskakiwanie łańcucha, jak też zmiana biegów powinny być płynne. Może się jednak okazać, że usłyszymy charakterystyczny dźwięk, sygnalizujący, że łańcuch przeskakuje o dwie zębatki na raz lub też nie przeskakuje w ogóle. Pamiętaj, aby wymienić uszkodzone zębatki. Uszkodzone linki koniecznie trzeba wymienić. Poszarpane linki mają ostre zakończenia, co często jest przyczyną skaleczenia rowerzysty. Dla płynniejszej pracy łańcucha, należy go nasmarować. Przeznaczony jest do tego smar uniwersalny WD-40 Bike, który nie tylko pozwala uzyskać optymalny poziom smarowania, ale również zabezpiecza łańcuch przed korozją. Czy twój rower jest już gotowy na kolejny sezon rowerowy?

Powietrze w oponach

Po zimie brak powietrza w oponach jest częstym problemem, jednak nie największym. Pozbycie się go jest stosunkowo łatwe i szybkie. Dętki pompuj w taki sposób, aby dostosować ich twardość do warunków, w jakich najczęściej jeździmy. Jeżeli są to drogi asfaltowe, to koło niech będzie twardsze. Lepszą amortyzację na leśnych ścieżkach zapewnią opony bardziej miękkie, które bardzo dobrze zachowują się na wszelkich nierównościach terenu. Sprawdź też bieżnik, który powinien być widoczny. Tylko wtedy opona ma dobrą przyczepność.

Niech to będzie dobry sezon rowerowy!

Na naszym blogu znajdziesz jeszcze więcej artykułów o tematyce rowerowej. Np. ten o pielęgnacji roweru i powstrzymywaniu korozji. Wystarczy, że klikniesz tutaj.